Om oss

NORDENS STÖRSTA BUTIK FÖR GOLV, BAD OCH KAKEL

  • VISSTE DU ATT Familjeföretaget Lindströms bad och kakel startade med Manfred Lindström 1952. Han drev en skrotfirma men en dag fick han erbjudande om att köpa ett helt lastbilsflak med nya badkar. Det blev starten på Lindströms bad och kakel - som några decennier senare hade Sveriges största utbud av badrumsprodukter.

    IDAG Lindströms Bad & Kakel har levererat badrumsinredning, dusch, badkar, blandare, kakel och klinker till tusentals skånska hem under snart 40 år. Idag har vi två varuhus med 5500 m² butik- och inspirationsyta samt en hemsida med samma sortiment du hittar i våra butiker.

    Vi använder oss av krypterade betalsystem, vilket innebär att du kan känna dig säker och trygg när du handlar hos oss på nätet. Vår webbplats administreras med en toppmodern E-handelsplattform byggd för att växa med all tänkbar funktionalitet och med avancerad logistik.

  • Butiken i Lomma har nyligen helrenoverats och butiksytan mer än fördubblats och är nu hela 3500 kvadratmeter stor. Detta gör att vi nu har ett ännu bredare sortiment för att kunna ge ännu mer inspiration. Till exempel kan vi erbjuda över 1600 olika sorters av kakel, klinker och mosaik. Och den som letar efter ett nytt trägolv kan välja mellan 200 olika modeller. Detta gör Lindströms i Lomma till Nordens största fackbutik för golv, bad och kakel.

    Du kan förvänta dig ett professionellt bemötande av erfaren, duktig och kompetent personal som gör sitt yttersta för att svara på dina frågor och önskemål. Vi har allt till ditt badrum och vi säljer välkända varumärken anpassade för svenska förhållanden till de bästa priserna!

    Du kan med förtroende handla säkert, tryggt och bekvämt av oss. Vi kommer att göra allt vi kan för att du ska vara nöjd med det vi erbjuder dig!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FAKTA Lindströms Bad och Kakel ingår i Arredo, en nordisk grossist på bad, kakel och golv. Bolaget har sitt säte i Malmö och varulager i Trelleborg.

Arredo har ca 100 anställda och en omsättning på runt 300 miljoner kronor. Golv i lager 150 000 m², keramik i lager 350 000 m² och i varulager 110 milj kr.


Keramik i lager 350 000 m²


Golv i lager 150 000 m²

--------------------------------------------------------------------BUTIKER------------------------------------------------------------------

  • Personal i Malmöbutiken

    Niclas Lenander, Butiksansvarig
    Direktnummer: 040-601 98 71
    E-post: niclas@lindstromsbad.se

    Johannes Nilsson, Säljare
    Direktnummer: 040-680 98 93
    E-post: johannes@lindstromsbad.se

    Filippa Jakobsson, Säljare
    Direktnummer: 040-601 98 72
    E-post: filippa@lindstromsbad.se

    Cecilia Rosenlind, Säljare
    Direktnummer: 040-680 98 90
    E-post: cecilia@lindstromsbad.se

    Nicklas Johnsson, Säljare
    Direktnummer: 0406809896
    E-post: nicklas@lindstromsbad.se

    Marcus Rosendahl, Säljare (extra)
    Direktnummer: 0406809890
    E-post: marcus@lindstromsbad.se

    Joakim Hansson, Lager
    Direktnummer: 0406809896
    E-post: joakim@lindstromsbad.se


  • Personal i Lomma butiken

    Boris Keredzin, Butiksansvarig
    Direktnummer: 040-41 96 01
    E-post: boris@lindstromsbad.se

    Simon Bystedt, Säljare
    Direktnummer: 040-41 96 75
    E-post: simon@lindstromsbad.se

    Gustav Rydell, Säljare
    Direktnummer: 040-41 96 05
    E-post: gustav@lindstromsbad.se

    Bella Thorlund, Säljare
    Direktnummer: 040-419603
    E-post: gabriella@lidstromsbad.se

    Madeleine Fogelmark, Säljare
    Direktnummer: 040-419609
    E-post: madeleine@lindstromsbad.se

    Andreas Bengtsson, Lager
    Direktnummer: 040-680 98 94
    E-post: andreas@lindstromsbad.se


Din badrumsexpert sedan 1952

Öppettider
Vardagar 10 -19
Lördag 10 -15
Söndag Stängt

Röda Dagar
Midsommarafton 23/6 STÄNGT
Midsommardagen 24/6 STÄNGT

KUNDTJÄNST
Vardagar 10-19
Lördagar 10-15
Tel nr 010 - 498 99 99
kundstjanst@lindstromsbad.se

MALMÖ BUTIK
Lundavägen 72, 212 25 Malmö
Tel nr 040-680 98 90
HITTA HIT »

LOMMA BUTIK
Prästbergavägen 53, 234 35 Lomma
Tel nr 040-41 96 00
HITTA HIT »